Přednášející

Veronika Sedláčková

Veronika Sedláčková (Moderátorka)

Veroniku budete znát nejspíš z České televize (21-ka, Události a komentáře), z TV Nova (Na vlastní oči) nebo ze zpravodajské televize Z1. Je více než pravděpodobné, že se s ní znáte z Radiožurnálu (Ozvěny dne, Stalo se dnes a Radiofórum), kde působí v současné době. Jak sama říká, ač to původně vůbec neplánovala, novinařina ji učarovala a možnost být "přitom" jí úplně dostala. Jestli jí v životě něco baví, potom je to zůstávat co nejvíc v kontaktu s každodenní realitou, sledovat, co se děje a mít možnost se o to dělit s ostatními.

Proč jsme jí pozvali

Čím více jsme se blížili finální podobě letošní Svobody NaŽivo, tím více nám docházelo, že moderování tak komplexního a nabitého programu bude vyžadovat “profesionála”. Líbí se nám Veroničin styl, srozumitelný jazyk a humor. Navíc s Honzou Rybářem jsou přátelé. Proto se, i přes nabitý program, můžeme těšit na velmi příjemný den, kterým nás provede právě Veronika Sedláčková s Honzou Rybářem.

Jan Rybář

Jan Rybář (Moderátor)

Vystudoval geologii a hned potom našel mamutí kel. Po revoluci procestoval Sibiř a při převratu v Moskvě ho postřelili. Vystudoval žurnalistiku a pro MF Dnes psal a fotil reportáže z Číny, Afghánistánu, Iráku a dalších zemí. S jednou z fotek z Beslanu vyhrál Czech Press Foto, vydal dva velmi úspěšné cestopisy a jednu detektivku. Zkusil si práci šéfredaktora časopisu Travel digest a letos žije Rok jinak
a věnuje se časopisu Ekolist. A navíc má dvě dcery. Více o něm na Jan Rybář.

Proč jsme ho pozvali

Honza sjezdil zeměkouli a zdá se, že jako magnet ho vždy přitahovala zejména místa, kde byla v sázce svoboda člověka. Navíc jako novinář a fotograf si za léta cestování vytříbil smysly tak, že dokáže vidět detaily oku běžného turisty neviditelné. O lidské svobodě se tak za svůj život dozvěděl mnohem, mnohem víc než většina z nás. Setkali jsme se na představení Roku Jinak, kde nás zaujal Honzův projev. Zeptali jsme se ho, zda by ho bavilo moderovat letošní Svobodu Naživo. On odvětil, že to nikdy nedělal. Ale protože s myšlenkou svobody v práci souzní a jak tvrdí "jeho drzost promlouvat na veřejnosti téměř o čemkoliv je poměrně značná", souhlasil.

Tomáš Hajzler

Tomáš Hajzler (Peoplecomm)

Zakladatel Peoplecommu a neúnavný šiřitel myšlenky svobody v práci. Vede kurzy, vydává knihy,
píše blogy Peoplecomm a Freedom at Work. Kromě toho se baví projekty jako CedulArt, NaplňKbelík, VlastníNázor, Kde domov můj?. Najdete ho na Linkedinu či Twitteru. Více v Tiráži blogu.

Proč jsme ho pozvali

Jeho indiánské jméno by bylo "Ten, který to všechno začal". Jako neúnavný šiřitel svobody v práci a v tomto případě i myšlenkový architekt celé konference se zcela transparentně pozval sám. Jeho cílem je dokázat, že má smysl, zavřít na 1 den svobodomyslné firmy a lidi do kina Vzlet, aby se nastartovalo hnutí, které propojí firmy, které běží na stejné vlně, a ze svobody v práci udělá ve finále v českých firmách stejně neexotickou věc jako kopírka nebo internet.

Tomáš Sedláček

Tomáš Sedláček

Člověk, pod jehož jménem se snad nejčastěji objevuje nálepka “ekonom”. Pokud ano, potom rozhodně Enfent terrible (nejenom) české ekonomie. Spíše však člověk těžko zaškatulkovatelný, jehož misí je možná právě boření či spojování zažitých škatulek. Člověk, který dovede vysvětlit ty nejobtížnější myšlenky tak, že je pochopí i pětileté dítě. Mimo jiné autor bestselleru Ekonomie dobra i zla, který začíná objevovat i zahraniční čtenáře. Více o Tomášovi na jeho stránkách: Tomáš Sedláček.

Proč jsme ho pozvali

Mnozí lidé tvrdí, že svoboda v práci je utopie. Snad nejčastějším argumentem je, že naše společnost na ní není připravená. Zajímá nás Tomášův názor na to, jak dlouhou cestu na cestě ke svobodě jsme ušli a jak moc jsme na ní v různých oblastech společnosti připravení. Myslíme si, že člověk jeho schopností dovede dát tématu potřebný kontext, přesah a významně tak přispět k lepšímu uchopení celé myšlenky.

Robert Peňažka

Robert Peňažka (Yinachi)

Robert jakoby šel celý život za svými sny, vymykal se zažitým konvencím a zároveň při tom překonával nejednu překážku. Narodil se v Africe, vyrůstal v Africe a ve Spojených státech. Na Karlově univerzitě studoval práva, aby je v posledním ročníku nedokončil. Po devíti letech to dotáhl na ředitele české pobočky prestižního Leo Burnett, aby záhy odešel. Během následujících pěti let vybudoval jednu z nejrespektovanějších agentur v zemi Kaspen, aby i z tohoto místa odešel. Ve stejném období si navíc prošel rakovinou a těžkou autonehodou. V současné době si plní další sen, když založil studio Yinachi a je mimo jiné i jedním z "duchovních partnerů" kultovního Kašpárka v rohlíku.

Proč jsme ho pozvali

Robert patří mezi lidi, kteří dovedou do byznysu vnést smysl. Jeho současný projekt Yinachi je toho skvělou ukázkou - přemosťuje svět byznysu se světy zábavy, kultury, vzdělávání a společenské odpovědnosti. Kromě toho úspěšně staví firmu, ve které lidé mohou většinu času dělat, co je baví, a v čem jsou nejlepší. Nejnovějším projektem v rámci Yinachi je podpora otevřenosti škol a jejich certifikace - na 'Svobodě NaŽivo' bude ke koupi kniha Rodiče vítani, kterou společně s týmem vydali.

Petr Skondrojanis

Petr Skondrojanis (LMC)

Srdcem řek a nadšený otec dvou rošťáků. Svět práce jej přitahuje již od poloviny devadesátých let. Za tu dobu spoluzaložil dvě personální agentury, podílel se na vzniku dvou Asociací pracovních agentur a změně zákona o zaměstnanosti. Více než čísla a procesy má radši osobitost, mezilidskou slušnost a nadšenou práci na společném cíli. V loňském roce spojil své síly se společností LMC, provozovatelem největšího pracovního portálu Jobs.cz, aby se věnoval propagaci a rozšíření flexibilních forem práce. Je to nadšený idealista, který nikdy nehází flintu do žita.

Proč jsme ho pozvali

Epocha stereotypu práce od pondělí do pátku od devíti do pěti je již odkazem minulosti. V České republice však pořád na tomto zvyku lpíme a bojíme se přijmout modernější uspořádání. V oblasti flexibilních forem práce ČR/SR již léta obsazují poslední příčky zemí OECD. O to více si ceníme iniciativ jako je například flexibilni.lmc.eu. Petr je duchovním otcem projektu. Navíc dovede nakažlivě vyprávět o tom proč by lidi měli mít možnost pracovat odkudkoli a co všechno flexibilními úvazky firmy mohou získat.

Michal Martoch

Michal Martoch (Idealine Solutions)

Je spoluzakladatelem společnosti Idealine Solutions , která provozuje portály workline, a webináře. Jejich cílem je pomoci firmám a lidem s nezávislostí na pracovním místě. Je též spoluzakladatelem neziskové organizace EduWork, která vzdělává učitele v oblasti IT, talentu a silných stránek a provozuje portál práce na dálku. Silným stránkám se věnuje i na portálu silné stránky. Michal také spolupořádá dnes již pravidelné ”Rodové cesty do Ruska” a ve Starém Jíčíně připravuje společně s přáteli jeden z prvních projektů bydlení na principech couhousingu a permakultury. Více info o Michalově pestrém životě naleznete zde.

Proč jsme ho pozvali

Nutnost dojíždět do zaměstnání považujeme u mnoha profesí v roce 2011 za velmi nákladný a velmi demotivující zlozvyk mnoha firem. Možnost nevázat svou práci na jedno místo však přináší otazníky a doslova výzvy, o kterých tradiční zaměstnavatel zpravidla netuší. Michala jsme pozvali právě proto, abychom si lépe ujasnili, s čím bychom měli u “práce mimo práci” počítat.

Daniel Franc

Daniel Franc (Unisona studio)

Muž mnoha zájmů. Organizátor globálních komunit jako gtugs nebo gug. Věnuje se problematice virtuálních týmů, propojování práce lidí a technologií, e-learningu a vůbec skoro všemu, co začíná na "e-". Autor jednoho z prvních e-learningových online systémů, spoluautor knížky o tvorbě her a mnohadenních zážitků pro dospělé, kterou recenzenti označili za nebezpečnou, a překladatel knihy Wikinomie, kterou jiní recenzenti označují za bláhovou. Milovník koček - správce českého facebooku pro kočky nebo lektor leadershipu s využitím koní.

Proč jsme ho pozvali

Neznáme v Čechách člověka, který by se věnoval do takové míry jako Dan spolupráci na "wiki" (tedy svobodných, dobrovolných) principech. Zároveň nás přitahují jeho vhledy do problematiky komunit či kmenů, tedy jedné z nejpodstatnějších ingrediencí svobodné práce. "Co je třeba udělat, aby skupina lidí chtěla spolupracovat bez řízení, cukrů a bičů, čistě na na bázi dobrovolnosti?" je otázka, kterou chceme položit právě Danovi.

Vishen Lakhiani

Vishen Lakhiani (Mind Valley)

Vishen Lakhiami patří nejspíš mezi to promile géniů, kteří už ve 33-ti letech našli, co milují, dokáží se tím více než slušně uživit a navíc doslova mění svět. Po raketové kariéře v Silicon Valley se rozhodl založit Mind Valley, dnes přední společnost v oblasti produktů osobnostního rozvoje. Za sídlo si vybral Malajsii. Údajně kvůli nejkrásnějším plážím světa. Mind Valley je bezesporu studnicí inspirace, která stojí za prozkoumání i kdyby to bylo jen přes google.

Proč jsme ho pozvali

S Vishenem jsme se setkali na srazu svobodných firem v San Franciscu. Dostal nás jeho energický styl a zejména to, jak funguje Mind Valley. První ročník Svobody NaŽivo jsme chtěli koncipovat původně jako čistě českou a slovenskou událost. Potom, co jsme se domluvili s Isaacem Getzem nás napadlo oslovit a požádat několik dalších světových průkopníků svobody o krátkou video-zdravici. Vishen nám vyšel vstříc a můžeme se těším na cca pětiminutovou virtuální prohlídku Mind Valley. Více o něm zde.

Peter Živý

Peter Živý (Zdravá ľudskosť)

Člověk jehož velkou zálibou je lidský potenciál a hledání cest, jak k němu i ostatním dopomoci. Sám hovoří nejčastěji o Intuitivní pedagogice jako o cestě, kterou se vydal a kterou už léta studuje zejména v Německu a ve Švédsku. V této oblasti také pořádá vzdělávací kurzy-kde si lidé hlavně hrají. Stále častěji nachází fascinaci i v práci rukama a proto vyrábí speciální hrací hole, které si nacházejí své zákazníky po celé Evropě. Je též konzultantem projektu Zelená škola, jenž usiluje o šíření ekologického povědomí do slovenských škol. Petra potkáte nejčastěji na různých zážitkových setkáních s dětmi, s učitelskými kolektivy a širokou veřejností i na téma VODA - nositelka Života.

Proč jsme ho pozvali

Škola je druhá “firma”, ve které se většina z nás učíme pracovním návykům (první je rodina). Buď se naučíme povinnosti, cukru, biči a “větru z autority” nebo se nám tam podaří rozvinout svůj zájem o svět a naučit se svobodnému zodpovědnému rozhodování, být autonomní. Peter je jedním ze zástupců školy, která staví na přirozenosti a principech svobody. Těšíme se zejména na praktickou ukázku toho, jak tento přístup vypadá v praxi.

Petr Vítek

Petr Vítek (HUB)

Pracovně napůl senior strategický konzultant, napůl ve výkonné radě Amnesty ČR a napůl jeden ze čtveřice zakladatelů HUB Praha - business inkubátoru, kde svoboda v práci není zdaleka exotický jev. Proč třikrát "napůl"? Protože je milovník Stehpena Coveyho a stíhá toho opravdu hodně. Třeba taky mít rodinu. Ještě předtím hodně cestoval, konkrétně v Jižní Americe, nebo jako dobrovolník v Namibii. Najdete ho na LinkedInu.

Proč jsme ho pozvali

Jednou z cest ke svobodě v práci je začít "na volné noze". Potíž 'freelancerů' je však často samota, omezené možnosti spolupráce a v první fázi také odvaha, udělat krok do neznáma. Proto vznikl coworking jako způsob propojení lidí se svobodným povoláním. HUB je i v ČR průkopníkem této myšlenky. Jak Petr sám říká, Hub ale není jen o coworkingu, tedy o práci ve sdílené kanceláři, ale hlavně o tom, propojit se s ostatními a nebát se realizovat své myšlenky.

Taťána le Moigne

Taťána le Moigne (Google CZ)

Sedmnáct let působí v informačních technologiích, z toho deset let ve společnosti Microsoft v Praze, Mnichově a Londýně, který jí v mnoha ohledech otevřel oči a změnil optiku, jakou se dívá na naší zemi. U nás ji známe především jako ředitelku Google, kde o svobodu v práci není nouze. Před Googlem měla čtyři roky svou vlastní konzultační firmu, kterou s Googlem (a s narozením syna) vyměnila za vymýšlení, vytváření a prodej úšpěšných her pro malé děti.

Proč jsme jí pozvali

O svobodě v práci v Googlu kolují legendy. Fascinující Googleplexy, interiéry kanceláří realizované s představivostí na hranici Disneylandu, pátky pro vlastní projekty a absolutní autonomie, obrovské pracovní nasazení. Sametová revoluce pro ni byl životní předěl. Sama říká, že "svoboda je především zodpovědnost". Co pro ni osobně znamená a "jak je to ve skutečnosti s tím Googlem" nám na Svobodě NaŽivo přiblíží nejen ředitelka a schopná manažerka, ale také maminka s pestrými zkušenostmi s balancováním rodinného a kariérního života.

Martin Černohorský

Martin Černohorský (ET Netera)

Ředitel společnosti Et netera, finalista soutěže 'Manažer roku 2010', přímý a energický pohrdač klasickým vzdělávacím systémem a advokát zdravého selského rozumu, na který vždycky sází i proti akademické přesile. Plavec, volejbalista a triatlonový ironman, který vždycky chtěl vést a vedl, se zápalem sobě vlastním (mezi přezdívkami koluje i něco o 'Lokomotivě' nebo o 'Buldokovi'). Jeho "organizačním benchmarkem" je tzv. "Zmrd free firma". Jak ve výsledcích vypadá jeho leadership? Inu, Et Netera je Vodafone firma roku 2009 a 2010, Internet Effectiveness Awardee 2009 a 2010, Cyklozaměstnavatel roku 2010, ...

Proč jsme ho pozvali

Léta vede jednu z nejúspěšnějších firem v české IT branži. Firem, která kromě čísel přitahuje i svou jedinečnou kulturou, která stojí na hledání společného smyslu a radosti v práci. Je teda jedním z řečníků, kteří na vlastní kůži svobodu v práci již léta testují.

Tony Hsieh

Tony Hsieh (Zappos)

Pokud jste četli Štěstí doručeno, víte kdo je Tony Hsieh a čím se proslavil Zappos. Z, na první pohled, bezduché a nudné práce prodejců bot na internetu se jim podařilo během deseti let vybudovat jednu z nejsvobodnějších, ekonomicky mimořádně úspěšných a tudíž obdivovaných firem současnosti. Průkopníci pracovní svobody, kteří se léta učí především od Semca (viz Podivín) tak získali další zdroj inspirace.

Proč jsme ho pozvali

Ohlasy na Štěstí doručeno, které jsem vydali v květnu 2011 jsou nadšené. Zhruba ve stejné době jsme se do Zapposu osobně vydali a dodnes na tu návštěvu vzpomínáme s údivem a úsměvem na. Rozhodli jsme se proto požádat Tonyho o krátkou video-zdravici a na Svobodu NaŽivo připravit krátký sestřih ze života Zapposu.

Petr Fridrich

Petr Fridrich (Smíchologie)

Prošel Oskarem (dnešní Vodafone), založil agenturu core questions, pomáhající organizacím s budováním jejich kultury, spoluprodukoval film a někde po cestě začal flirtovat se smíchologií. Částečně také proto, aby se zbavil syndromu vyhoření, který si mezitím úspěšně vypěstoval. Zaujetí smíchem a jeho pozitivním vlivem na lidi i vztahy přerostlo v hluboký zájem o podstatu lidského štěstí, jógu smíchu a terapii smíchem, se kterou by rád prorazil mezi děti v dětských domovech, handicapované, seniory, onkologické pacienty, uprchlíky a všechny, kteří to nejvíce potřebují.

Proč jsme ho pozvali

Firmy po celém světě zakládají oddělení nebo alespoň místnosti smíchu. Petr už v Oskarovi vytvořil cimrmanovské 'oddělení dobré nálady'. Je přesvědčený, že vážnost, ztuhlost a chlad organizační kultury, která lidem systematicky zahání myšlenky na jakoukoliv legraci, je brzdou úspěchu firmy. 10.11. se těšíme především na krátkou ochutnávku jeho věhlasné smíchologie.

Isaac Getz

Isaac Getz (ESCP)

Přední světový myslitel svobody v práci, spoluautor knihy Svoboda v práci, kterou jsme v tomto roce vydali i u nás, renesanční člověk, jehož čtyři vysokoškolské tituly (od aplikované matematiky po kognitivní psychologii), šet jazyků, kterými hovoří nebo kniha poezie, kterou vydal, napovídají, že svoboda v práci není jeho jedinou doménou. Přednáší na ESCP Europe, stejně jako i na Cornellově univerzitě, ve Stanfordu a na University of Massachusetts ve Spojených státech. Jeho domovem je Paříž. Čerstvý otec malé dcerky. Více o Issacovi např. A-speakers

Proč jsme ho pozvali

Jednak považujeme knihu Svoboda v práci za přelomovou publikaci v oblasti managementu a pak jsme názoru, že lidi, jako je Isaac Getz, prostě stojí za to pozorně poslouchat, ať už mluví téměř o čemkoliv. Budeme se těšit na jeho příspěvek a samozřejmě i na autogramiádu zmiňované knihy, která bude v kině Vzlet samozřejmě v prodeji.

Ján Košturiak

Ján Košturiak (IPA SLOVAKIA)

Vysokoškolský profesor, filozof, otec tří dětí, autor řady knih jako například "Štíhlý a inovativní podnik", "Inovace", "Kaizen", "Úvahy o životě a podnikání". Znepokojuje ho převažující vnímání podniku jako stroje a lidí jako zdrojů v něm. Proto se snaží propojovat svět podnikání, charity, ochrany životního prostředí, teologie či filozofie a v podnikání hledat hlubší smysl než je pouhé vydělávání peněz. Založil Podnikatelskou univerzitu a ve své firmě hledá nové modely spolupodnikání a seberealizace zaměstnanců. Mimo jiné sestavuje již léta rodokmen své rodiny a pořádá pravidelná rodinná setkání. Posledního se zúčastnilo 220 lidí. 10.11. budou některé jeho knihy ke koupi včetně autogramiády jeho poslední knihy Zastavenia

Proč jsme ho pozvali

Stejně jako Ján Košturiak považujeme využití modelu “firmy jako stroje a lidí jako zdrojů” k organizaci podnikání považujeme v roce 2011 za stejně přežité jako využívání poštovních holubů ke komunikaci. Nemohli jsme ho tedy nepozvat. Pracuje s řadou inovativních, svobodobomyslných firem po celém světě a my se těšíme na jeho příklady.

Jiří Jabůrek

Jiří Jabůrek (Barum)

Otec šesti dětí a dědeček osmi vnoučat. Miluje práci s dělníky, kteří touží po svobodě, ale osud je zavál do (svobodě ne příliš přejících) podmínek výrobních dílen. Jeho otec pracoval "u Baťů" a on sám na Baťův styl organizace podniku navazuje ve své práci pro Barum Continental v Otrokovicích, kde léta působil jako ředitel divize. V současnosti se věnuje systémům zlepšení a strategickým projektům. V letech 2000 – 2007 ho vedení koncernu vysílalo „léčit podniky“ v Mexiku, Rumunsku, Malajsii a Rusku. Svou práci v podniku i v rodině staví na rovnováze svobody s bratrstvím a rovností, protože se domnívá, že svoboda sama nestačí... Snaží se, aby jeho práce nebyla jen „účelná“, ale především dobrá, krásná a pravdivá. Nemá rád hotové odpovědi a „manažerské kecy“, spíše staví před lidi „škaredé otázky“, které je vedou do nitra a inspirují k vlastnímu svobodnému hledání.

Proč jsme ho pozvali

V Barumu dělníci pracují v týmech, kde si sami volí své vedoucí, organizují svou práci, sami sepisují brožuru výrobních standardů a vůbec praktikuji spoustu procesů, které vykazují na výrobní prostředí až překlapivou míru autonomie a svobody. Podobnost s Baťou čistě náhodná? Asi nepřekvapí, že Barum je největší pneumatikárnou na světě, se stabilním ziskem a s nejvyššími dělnickými platy v České republice.

Petr Mára

Petr Mára

Podnikavý a naprosto svobodný školitel osobní efektivity. Sám založil a provozuje Mac školení a GTD školení. Když neškolí, dost pravděpodobně natáčí další díl videocastu Digit.cz. Říká o sobě, že je "Dad, husband, free man, life designer, digital nomad, comfort zone leaver, fear seeker, UC fighter, freediver, keto-paleo eater". Není toho málo a přesně to Petra vystihuje. Více o Petrovi na Petr Mára.cz.

Proč jsme ho pozvali

Snad tou nejzákladnější dovedností pro fungování v svobodném prostředí je schopnost řídit sebe sama. Petr patří v oblasti sebeřízení k předním českým autoritám a sám je živým příkladem toho, že k produktivní práci, která naplňuje, není potřeba ani šéf, ani podřízení. Vše, co dělá, do sebe zapadá a někde uprostřed toho všeho je svoboda v práci i v životě, kterou by podle vlastních slov za nic nevyměnil.