Jeden den, sedmnáct přednášek,
dvě pauzy, dva večírky

Zkraje roku jsme vydali tři nejlepší knihy s tématikou svobody v práci jako způsobu organizace a řízení firmy. Spoustu energie jsme věnovali osvětě v médiích (např. Reportáž ČT, Svoboda jako experiment, 80% lidí nebaví práce či na blogu) a zejména práci s konkrétními firmami (kurzy). Listopadová “Svoboda Naživo” je vyvrcholením našich letošních snah o propagaci svobody v práci v Čechách a na Slovensku.

Pro první ročník (ano, pokračování se plánuje) jsme zvolili jednoduchost - jednodenní formát, maximálně nabitý přednáškami (á la TED 5-20 min) ve třech blocích, proložený dvěma, téměř hodinovými přestávkami pro regeneraci, setkávání a vzájemné propojování. To chceme nastartovat už na “warm-up” party v Hubu 9.11. od 19.00 a následně “dokončit” na “after party" ve Vzletu po skončení oficiálního programu konference, viz program.

Jídlo a pití

Na setkáních tohoto typu se obvykle jídlo zahrnuje do ceny vstupného. Jídlo a pití je pak na konferenci jakoby zdarma, podáváno stylem “co hrdlo ráčí”. Experimentálně bylo dokázáno, že průměrný člověk zkonzumuje tímto způsobem až sedmkrát víc jídla. To považujeme za plýtvání a hlavně za zásadní ohrožení úspěchu celého dne. Raději chceme originální catering, v rozumné míře, za nákladové ceny a hlavně z rukou lidí, kteří umí i něco jiného než typické konferenční chlebíčkové vepřo-knedlo. Jinými slovy, těšte se na pestré, zdravé a chutné jídlo za velmi kamarádské ceny.

Hudební doprovod

K “normální konferenci” patří hudební podkres a doprovod. Většinou je takový uctivě středněproudý, nevtíravý, doplňkový, více či méně (ne)vkusný či (ne)aktuální – podle toho, jak moc se s ním hodlají organizátoři zatěžovat. Málokoho urazí, málokdy nadchne. Obvykle je řešen pomocí tzv. „poušteče“ – tedy řekněmě odborného zvukového pracovníka, který (v ideálním případě) stiskne správné tlačítko v předepsaný moment.

My Svobodu Naživo za „normální konferenci“ nepovažujeme. Pročež řekněme narovinu: nebude ani klasický pouštěč. A co tedy bude? No přece Svoboda Naživo – čili Improvizovaná Zvuková Interakce! Lidsky řečeno – bude se hrát dosti živě, z kompjůtrů i klasických nástrojů i lecjakých zvuk vydávajících nenástrojů, tvořit bude samozřejmě i publikum, celé to bude stát na vzájemné komunikaci a vyladění, a když to všechno dopadne zimprovizovaně dobře, stanete se i vy součástí autentické zvukové metafory tvořivé síly dobře propojených individuálních svobod. Ona totiž i ta svoboda v práci funguje na stejných principech. Co se bude dělat, není zpravidla předepsáno, funguje se bez obvyklých popisů práce, bez předdefinovaných procesů. Jeden člověk navazuje na druhého, do velké míry intuitivně, improvizovaně, podle potřeb momentální situace... Je téměř jisté, že se to pár lidem nebude úplně líbit – velmi pravděpodobně to ale řadu lidí nadchne :-).

Využijte příležitost stát se součástí ojedinělého „zvukologického experimentu“ v podání volného sdružení hudebních hledačů okolo Free Apples, Odyssey Network a Frivol Impromatu. A krom toho se nestyďte přinést si do Vzletu vlastní hudební nástroj na podobně laděnou pokonferenční after party!

Příběh věcí

Jednou ze zvyklostí organizátorů konferencí nebo i jiných masových setkání je “vybavit účastníky něčím navíc”. Zpravidla nějakým věcným dárkem jako je taška, tričko, propiska, placka, hrníček, často s logem partnerů nebo akce jako takové. Samozřejmostí je i paklík propagačních letáčků zúčastněných firem a sponzorů, které nezřídka končí v koši ještě na konferenci. Tento zlozvyk též neplánujeme kopírovat. Pokud jste viděli Příběh věcí, víte o čem mluvíme. 10.11. od nás tedy “věci” nečekejte.

Sponzoři a partneři

Svobodu NaŽivo organizuje Peoplecomm, tj. s.r.o. Přáli bychom si na konferenci neprodělat. I malý plus nás potěší. Proti průměrným cenám českých manažerských konferencí jsme stanovili spíše dumpingovou cenu 2400 Kč + DPH, protože chceme dostat pod jednu střechu co možná nejvíc zástupců českých a slovenských svobodomyslných firem a cena nesmí být překážkou. Z toho důvodu kryjeme část nákladů z vlastních zdrojů. I z toho důvodu je pro nás jednou z klíčových věcí hledání partnerů - firem a lidí, se kterými se snažíme při přípravě akce spojit síly. Vítáme od nich propagaci, věcné i finanční přispění.

Jak si z 10.11. odnést co nejvíc?

Zdá se, že u podobných setkání platí, že člověk dostane tolik, kolik dá. Pokud si tedy chcete odnést z listopadové Svobody Naživo maximum, zvažte tyto body:

  • Určitě co nejkvalitnější spánek z 8. a 9.11.
  • “Co bylo”, “co bude” a “co je”. Pokud to bude jen trochu možné, pokusme do Vzletu dorazit připraveni na to, co je. Obavy z toho, co bude a vzpomínky na to, co bylo, nechme raději doma či na ulici.
  • Telefony, iPady a kompy s sebou berte snad pouze z důvodu okamžitého šíření emocí do on-line světa anebo jako zápisník. Jinak je, prosím, raději nechte doma.
  • Bývaly doby, kdy lidé, kteří tvrdili, že Země je kulatá, končili na hranici. Dnes zase někdo (my) tvrdí, že je možné si zařídit sedmidenní víkend a ještě na tom vydělat. Je velmi pravděpodobné, že ve Vzletu zaslechneme velmi těžko představitelné myšlenky. Až k tomu dojde, prosím připomeňme si, že když si něco nedovedeme představit, ještě neznamená, že to neexistuje.
  • Cílem dne je i propojení lidí. Překonejme ostych a pojďme oslovit řečníky i kohokoli jiného, s kým se budeme chtít seznámit.
  • Poznámky z celého dne určitě dávají smysl, pokud se pro ně rozhodnete, nezapomeňte blok a tužku, nebo svou, už zmíněnou, oblíbenou elektronickou hračku.